جهان استقلال استقلال اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

جهان: استقلال استقلال اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار ورزشی و نتایج مسابقات تکیه کلام های گزارشگران فوتبال، در لحظات حساس

تا سال های می شنیدیم «گل…» بعدش شد «توی دروازه». حالا هم می شنویم «توی دروازه» منتها نه همیشه. لحن بیان آن هم عوض شده است و فقط یک نفر است که «توی دروازه» را

تکیه کلام های گزارشگران فوتبال، در لحظات حساس

تکیه کلام های گزارشگران فوتبال، در لحظات حساس

عبارات مهم : ایران

تا سال های می شنیدیم «گل…» بعدش شد «توی دروازه». حالا هم می شنویم «توی دروازه» منتها نه همیشه. لحن بیان آن هم عوض شده است و فقط یک نفر است که «توی دروازه» را دوباره می گوید؛ اولی را شمرده و دومی را شمرده تر.

به گزارش هفته نامه همشهری، تا سال های می شنیدیم «گل…» بعدش شد «توی دروازه». حالا هم می شنویم «توی دروازه» منتها نه همیشه. لحن بیان آن هم عوض شده است و فقط یک نفر است که «توی دروازه» را دوباره می گوید؛ اولی را شمرده و دومی را شمرده تر. سرهنگ علیفر افتخار می کند که به چنین کشفی رسیده؛ فوتبال دوست ها ولی عاشق جمله های تازه هستند؛ کاری که در دهه اخیر عادل فردوسی پور کرد و جواب گرفت.

فراموش نکنیم؛ منظورمان تک جمله های گزارش ها مثل «غزال تیزپای آسیا»، «چقدر خوبیم ما»، «طارمی هتریک می کنه یا پاس می ده؟» و… نیست. دقیقا لحظه به ثمر رسیدن گل ها مد نظر هست. جهت این که بدانیم هر گزارشگر بعد از گل چه می گوید به طور رندوم دست به گزینش زدیم و گزارش های آن ها را آنالیز کردیم. ابتدا شرح مختصری از شرایط مسابقه نوشته و عین جمله ها را بعد از به ثمر رسیدن گل ها روایت کره ایم. چه بسا خواندن جمله ها جهت اطلاع از عیار عادل فردوسی پور، جواد خیابانی، مزدک میرزایی، محمدرضا احمدی، علیرضا علیفر، پیمان یوسفی و محمد سیانکی کافی باشد ولی نظرمان را در قالب توصیه ها بیان کرده ایم تا نظر شما چه باشد.

تکیه کلام های گزارشگران فوتبال، در لحظات حساس

جواد خیابانی؛ ایتالیا- اسپانیا

اهمیت بازی: هر دو تیم جهت افزایش مستقیم به جام جهانی به پیروزی نیاز داشتند.

تا سال های می شنیدیم «گل…» بعدش شد «توی دروازه». حالا هم می شنویم «توی دروازه» منتها نه همیشه. لحن بیان آن هم عوض شده است و فقط یک نفر است که «توی دروازه» را

گل اول: حالا ضربه زده می شه و توی دروازه. چه گلی هم می زنه. حالا این جا بازیکن مادریدی ایسکو و ورزشگاه سانتیاگو برنابئو در اوج شادمانی قرار می گیرد. پرچم های اسپانیا رو می بینید در ورزشگاه و مربی این تیم رو.

گل دوم: وقت خوب جهت آسانسیو. وقت خوب. یه ضربه و باز هم توی دروازه. باز هم ایسکو. نتیجه رو دو بر صفر می کنه. حالا مادریدی ها در مادرید غوغا می کنن و پرچم های اسپانیا در ورزشگاه سانتیاگو برنابئو به اهتزاز درمیاد.

تکیه کلام های گزارشگران فوتبال، در لحظات حساس

گل سوم: گل سوم. تمام. دیگه کار ایتالیا تمام شد واقعا. عالی کار کردن. راموس مثل یه فوروارد مثل یه پاس و واقعا مثل یه مهاجم پا به توپ کار کرد و کلافگی مربی تیم ملی ایتالیا.

نکته ها: جواد خیابانی بعد از گل اول و دوم از کلیشه «توی دروازه» استفاده کرد. بعد از سومین گل ولی خرق عادت کرد: «گل سوم. تمام. دیگه کار ایتالیا تمام شد.» جمله های بعد از گل اول و دوم اشاره به خوش حالی هواداران اسپانیا در ورزشگاه سانتیاگو برنابئو دارد و جمله بعد از گل سوم کمی گنگ است! از آن هاست که فقط خود خیابانی معنایش را می داند. ایسکو که گل دوم را زد.

تا سال های می شنیدیم «گل…» بعدش شد «توی دروازه». حالا هم می شنویم «توی دروازه» منتها نه همیشه. لحن بیان آن هم عوض شده است و فقط یک نفر است که «توی دروازه» را

مزدک میرزایی؛ کشور عزیزمان ایران – سوریه

تکیه کلام های گزارشگران فوتبال، در لحظات حساس

اهمیت بازی: کشور عزیزمان ایران به جام جهانی افزایش کرده ولی جهت تکمیل خوش حالی به این برد نیاز دارد. از آن طرف می خواهد رکورد گل نخوردن را حفظ کند.

گل اول: موقعیت جهت تیم سوریه و دروازه ما باز می شه. متاسفانه رکورد ما از دست رفت در گل نخوردن. شروع تیم سوریه فعلا خوب بوده ولی ما وقت زیادی داریم جبران کنیم. حیف شد رکورد رو از دست دادیم.

گل دوم: حالا ضربه کرنر زده می شه. فرصت. توپ به تیر دروازه می خورده. حالا گل، گل جهت ایران. گل مساوی رو تیم کشور عزیزمان ایران به ثمر می رسونه. یک یک مساوی.

گل سوم: پرتاب بلند از حاج صفی، بازم وقت جهت کشور عزیزمان ایران و توی دروازه. گل جهت ایران. بازم آزمون. بازی می شه دو بر یک. بالاخره فشار بی امان حملات کشور عزیزمان ایران نتیجه می ده. کشور عزیزمان ایران دو سوریه یک.

گل چهارم: سوما، حالا ضربه رو می زنه توی دروازه. چقدر بد خورد بیرانوند در نود و دومین دقیقه. حیف شد این پیروزی را ما از دست دادیم. روی یه حرکت راحت دروازه ما باز شد.

نکته ها: مزدک میرزایی در این بازی موقع گل، از جمله هایی استفاده کرد که هر لحظه در گزارش هایش به کار می برد: «دروازه باز می شه»، «گل» و «توی دروازه». اگر او این جمله ها را فاکتور بگیرد و یکراست سراغ جمله هایی که بعد از گل می گوید برود، از دام کلیشه نجات پیدا می کند.

عادل فردوسی پور؛ استقلال- پدیده

اهمیت بازی: استقلال پایتخت کشور عزیزمان ایران تا پیش از مسابقه با پدیده مشهد از چهار مسابقه تنها موفق به کسب چهار امتیاز شده است بود و جهت فرار از بحران باید این مسابقه را برنده می شد. حساسیت و نیز شرایط آبی ها مواد اولیه خوبی در اختیار فردوسی پور می گذاشت تا در گزارش خود از آن ها استفاده کند.

گل اول: پشت محوطه جریمه. قاضی ضربه رو می زنه (صدا اوج می رود) چه گلی زد. (سکوت پنج ثانیه ای) چه ژست قشنگی هم داشت بعد از گل؛ خوشحالی فروخورده.

گل دوم: میندازه در عمق… چه پاسی… مهربان… ضربه او و گل؟ بله گل. گل دوم رو مهربان می زنه. دو بر صفر جهت تیم پدیده. دوربین رفت روی علیرضا منصوریان…

نکته ها: بااهمیت ترین شاخصه فردوسی پور پایبند نبودن به کلمات کلیشه ای در گزارش هاست و موقع به ثمر رسیدن گل ها تلاش می کند از اصطلاحات مرسوم مثل «توی دروازه» استفاده نکند. این بار هم با چشم باز کنش و تصویر العمل هایی بعد از گل را به خدمت گزارش درآورد. بعد از این که گفت «چه گلی زد» سکوت قاضی را به «خوشحالی فروخورده» تعبیر کرد. خودش هم مثل قاضی ساکت ماند تا بهت ورزشگاه آزادی بهتر نمایان شود. گل دوم در شرایط نامتعادل وارد دروازه استقلال شد و فردوسی پور با طرح سوال، خود را در مقام یک بیننده قرار داد که آیا توپ مهربان گل می شود یا نه؟

علیرضا علیفر؛ هلند- بلغارستان

اهمیت بازی: هلند بار نجات از از بین بردن زودهنگام و افزایش به مسابقه های جام جهانی 2018 روسیه به پیروزی در کشور خودش نیاز داشت.

گل اول: باز هم هلند، به درون محوطه جریمه، وقت برابر دروازه، توی دروازه، توی دروازه. دقیقه هفت دروازه بلغارستان باز می شه. ببینید جزییات کار رو و ضربه تمام کننده از پروپر.

گل دوم (در حالی که موقعیت جدی بود، داشت از سقوط فوتبال حرف می زد و موقع ضربه صدایش اوج رفت): یه موقعیت، یه ضربه و توی دروازه، توی دروازه. به نظر می رسه روبن کار را جهت بلغارستان تمام کرده. هلند دو بلغارستان صفر.

گل سوم: این موقعیت و توی دروازه توی دروازه. اتفاق ای که هلند از آن می ترسید، اتفاق می افته و استرس بر هلندی ها حاکم می شه.

گل چهارم: بلافاصله این طرف. این وقت و توی دروازه توی دروازه. حساب کار به سه یک تبدیل می شه و باز هم نفسی به آسانی می کشه دیک ادووکات (مربی هلند)

نکته ها: توی دروازه توی دروازه. علاقه مندان فوتبال می دانند علیرضا علیفر جز این دو کلمه چیز دیگری جهت اعلام به ثمر رسیدن گل ها ندارد. با صدای بلند این دو کلمه را بیان می کند که دومی کش دارتر هست. بعد از آن هم چگونگی شکل گیری گل را تشریح می کند. با این مقدمه: «ببینید جزییات کار رو». عیب دیگر او جایی است که لحظه پیش از گل را نادیده می گیرد و به حواشی می پردازد.

محمدرضا احمدی؛ بارسلونا- رئال مادرید

اهمیت بازی: حتی بازی های دوستانه رئال مادرید و بارسلونا حیثیتی هست، چه برسد به این که مسابقه رفت سوپرجام اسپانیا باشد. چه مسابقه ای به اندازه ال کلاسیکو به یک گزارشگر سوژه می دهد؟

گل اول: وقت جهت رئال (صدا اوج می رود) و توی دروازه. جرار پیکه گل به خودی می زنه و دروازه بارسا باز می شه… رئال مادرید یک بارسلونا صفر- و حالا کاملا سوژه رئالی ها جور می شه تا بتوانند جهت پیکه داستان جدیدی ایجاد بکنند.

گل دوم: (کمی قبل از این که مسی پنالتی بزند): به دنبال بیست و چهارمین گلش در برابر رئاله؛ می زنه و توی دروازه. بازی یک یک مساوی شد. زشت گل لیونل مسی.

گل سوم: عالی می زنه کریس رونالدو. چه گلی می زنه و بازی رو دو یک می کنه (با صدای بلند)

گل چهارم: محکم می زنه و توی دروازه. گل سوم جهت رئال مادرید به وسیله اسانسیو (با صدای بلند). رئال سه بارسلونا یک.

نکته ها: محمدرضا احمدی جزء گزارشگران خوب است ولی موقع گل، غالبا از «توی دروازه» استفاده می کند. در این مسابقه سه بار این کار را کرد ولی حواسش به جملات قبل و بعد بود. بهترینش جایی رقم خورد که به شرایط پیکه بعد از گل به خودی اشاره کرد. در گل سوم هم ضریه زیبای رونالدو او را سر ذوق آورد و به جای «توی دروازه» از جمله «عالی می زنه» استفاده کرد.

پیمان یوسفی؛ پرسپولیس- الاهلی

اهمیت بازی: تیم پرسپولیس امید زیادی به قهرمانی در آسیا دارد و مسابقه اش برابر الاهلی آینده ساز بود. پیمان یوسفی این را می دانست و باید گزارشش منطبق بر حساسیت و جذابیت مسابقه باشد.

گل اول: تصویر العمل بیرانوند و به همین سادگی دروازه باز می شه. هنوز اجازه ندادند ببینیم چی می شه که عمر سوما، مهاجم سوری و زهردار تیم الاهلی حساب کار را یک بر صفر کرد.

گل دوم: سمت چپ یه موقعیت؛ یه بار دیگر عجمان… (صدایش اوج می رود): پشت مدافعین، تک به تک و توی دروازه. گل دوم. یه آب سردی رو روی همه ما می ریزه و لئوناردو دسوزا حساب کار را دو بر صفر می کنه.

گل سوم: بشار می فرسته روی دروازه (صدایش اوج می رود) یه وقت است جهت پرسپولیس، توی دروازه. گل اول جهت پرسپولیس به دست میاد. اختلاف به حداقل می رسه. انگیزه ها حداکثر می شه.

گل چهارم: یه فرصت، پرتعداد، گادوین منشا. روی پای چپش (صدایش را اوج می برد) ضربه رو می زنه و توی دروازه. چیزی که هم گادوین منشا مورد نیاز داشت تا تو دل هواداران زیاد جا بشه؛ هم پرسپولیس در این دقایق؛ گل مساوی.

نکته ها: برگ برنده یوسفی به کارگیری این جمله است: «به همین سادگی دروازه باز می شه.» جهت سه گل دیگر «توی دروازه» گفت: افزوده هایی به آن داشت ولی آن قدر خاص نیستند که بتوان آن ها را جهت یوسفی امتیاز دانست.

• محمد سیانکی نسبت به چند سال قبل پیشرفت قابل ملاحظه ای در گزارشگری داشته ولی هنوز شش دانگ نشده. او در بازی پرسپولیس و نفت پایتخت کشور عزیزمان ایران تلاش کرد با انرژی گزارش کند و موقع به ثمر رسیدن گل ها جملات غیرکلیشه ای به کار ببرد. جهت گل اول «توی دروازه» را استفاده کرد که اگر نمی کرد امتیازش بالاتر می رفت. اتفاقا قبل و بعد از «توی دروازه» جمله هایی به کار برد که اشاره مستقیم به حال و هوای مسابقه داشت. جهت گل دوم و سوم از کلیشه مرسوم فرار کرد و مجموع جمله هایش گویای شرایط و مشخص های بازیکن هاست.

• بازی کشور عزیزمان ایران و کره جنوبی که شب عاشورا در ورزشگاه آزادی برگزار شد، به لحاظ گزارش جهت گزارشگر آن یک چالش اساسی بود. او باید این بازی حساس را در صورت به ثمر رسیدن گل به وسیله کشور عزیزمان ایران طوری گزارش می کرد که زیاد وجه حماسی گل پررنگ می شد تا وجه خوش حالی بخش آن؛ کاری که البته محمدرضا احمدی آن را به عالی ترین شکل ممکن انجام داد و توانست لحظه به ثمر رساندن گل کشور عزیزمان ایران به وسیله سردار آزمون را با حس و حالی درست گزارش کند.

تک جمله های به یادماندنی مسابقه استقلال و پرسپولیس

دربی بازها

نیاز به توضیح نیست که دربی استقلال و پرسپولیس هر لحظه حساس و جالب بوده. تا جایی که حتی غیرفوتبالی ها هم جذب آن می شوند. دوآتیشه های سرخ و آبی برایشان خیلی مهم است چه کسی مسابقه را گزارش کند. آن ها می خواهند عیششان از یک بازی حساس کامل شود. در این مسابقه ها هر لحظه اتفاقات جالب رخ داده؛ جهت تکمیل گزارش مهم سراغ تک جمله های به یادماندنی گزارشگرها رفته ایم.

دربی 68

«یک گل دیدنی از کریم باقری و دیگه از شر این بازی یک یک خلاص شدیم.» پیگیران فوتبال می دانند آیا این جمله عادل فردوسی پور مهم هست، شش بازی متوالی بود که دربی پایتخت با یک تساوی به آخر می رسید و مسابقه شصت و هشتم بالاخره برنده داشت.

دربی 71

«تعویض طلایی پرویز مظلومی». این جمله را جواد خیابانی بعد از گل دوم استقلال بیان کرد و اشاره اش به حرکت موثر محسن یوسفی بود که منجر به گل دوم این تیم در دربی 71 شد. استقلال این مسابقه حساس را با پیروزی دو یک به آخر رساند.

دربی 74

«یک بازی دراماتیک جهت پرویز مظلومی. او چند لحظه پیش برنده بود و پرسپولیس که شکست نمی خوره و مصطفی دنزلی باز هم در دربی شکست نمی خوره. ضعف در دفاع استقلال و سانترهای نابودکننده مهدی مهدوی کیا.» این ها جمله های مزدک میرزایی در مسابقه ای است که پرسپولیس دو گل عقب بود و سه گل زد!

دربی 79

«بالاخره گل دیدیم توی دربی. چه اتفاقی! سجاد شهباززاده کاری می کنه که چهارصد و خرده ای کسی انجام نداده بود.» علاقه مندان به فوتبال می دانند که 404 دقیقه گلی در دربی به ثمر نرسیده بود و بازیکن استقلال طلسم را شکست. فردوسی پور هم این طور تصویر العمل نشان داد.

دربی 81

«دقیقه 90 و nام پرسپولیس به گل می رسه.» فردوسی پور جهت نشان دادن اهمیت وقت به ثمر رسیدن گل پرسپولیس چاره ای نداشت جز به کارگیری n. این بازی یک یک مساوی شد.

دربی 82

«طارمی هتریک می کنه یا پاس می ده؟ گل سوم [برای طارمی؟]… نه چهارتا می شه حالا [پرسپولیس].» این جمله محمدرضا احمدی در شرایطی بیان شد که پرسپولیس در دقیقه 85 سه بر یک از استقلال جلو بود. آبی ها جهت جبران جلو کشیده بودند که اسیر ضدحمله شدند. توپ به مهدی طارمی رسید و در حالی که می توانست آن را وارد دروازه کند، ریسک نکرد و به محسن مسلمان پاس داد.

واژه های کلیدی: ایران | مسابقه | استقلال | گزارشگر | استفاده | استقلال | پرسپولیس | پرسپولیس | فردوسی پور | عادل فردوسی پور

تکیه کلام های گزارشگران فوتبال، در لحظات حساس

تکیه کلام های گزارشگران فوتبال، در لحظات حساس

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs